Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA 9%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA 9%

Buna ziua!
Am rugamintea sa ma lamuriti, lucrez la o optica, la rame si lentile pot sa aplic tva 9%?art.141 alin(1), HG NR.44/2004 , Legea 571/2003 privind codul fiscal zice ca se poate aplica , deoarece este un dispozitiv medical.Firmele cu care lucram, unii au aplicat 9%, ceilati 24%, nu stim care e corect.

Multumesc

Buna ziua,

Am o intrebare cu privire la acest subiect. In cazul in care am pe stoc marfa (rame si lentile) cumparata la cota veche de 24% (inainte ca furnizorii sa vanda cu 9%) cum o vand? Trebuie sa imi epuizez stocul cu 24% si deabia apoi pot vinde cu 9% sau pot sa vand cu 9% desi marfa a fost initial cumparata cu 24%?
optiker, utilizator
Vindeti cu cota pe care o aplicati. Daca cumparati marfa de la un furnizor care nu este platitor de TVA, vindeti fara sa colectati? Nu. In alta ordine de idei, acel 24% este o un procent de TVA pe dvs l-ati achitat, este un TVA pe care l-ati platit.