Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva neaprobat la rambursare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva neaprobat la rambursare

Va rog sa ma ajutati cum sa inregistrez tva-ul ce nu s-a aprobat la rambursare , mai exact un mijloc de transport a fost vandut inainte de amortizarea integrala , excontabila a facut cererea de rambursare si pentru tva-ul aferent valorii neamortizate bineinteles acesta nu s-a aprobat. Ea a facut urmatoarele : val. neamortizata 6583 - nedeductibil si tva ce nu s-a aprobat la trecut pe 473 adica 473=4424 . Cum sa fac corectiile ?
Cheltuiala cu valoarea neamortizata este deductibila fiscal(6583).Tva neaprobat se trece pe cheltuiala nedeductibila fiscal 6581.