avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 646 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva neaprobat la rambursare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva neaprobat la rambursare

Va rog sa ma ajutati cum sa inregistrez tva-ul ce nu s-a aprobat la rambursare , mai exact un mijloc de transport a fost vandut inainte de amortizarea integrala , excontabila a facut cererea de rambursare si pentru tva-ul aferent valorii neamortizate bineinteles acesta nu s-a aprobat. Ea a facut urmatoarele : val. neamortizata 6583 - nedeductibil si tva ce nu s-a aprobat la trecut pe 473 adica 473=4424 . Cum sa fac corectiile ?
Cel mai recent răspuns: Cocoara Beatrice , utilizator 18:11, 20 Februarie 2013
Cheltuiala cu valoarea neamortizata este deductibila fiscal(6583).Tva neaprobat se trece pe cheltuiala nedeductibila fiscal 6581.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare mijl fix sub valoare neamortizata DanielaPintea DanielaPintea Achizitie intracomunitara Mijloc Fix: 2133 = 404 2000 RON TVA (taxare inversa): 4426 = 4427 380 RON Problema: Vanzare Mijloc Fix la valoare < ... (vezi toată discuția)
Vanzare mijloc fix sub valoarea contabila ioanaep ioanaep buna ziua. administratorul doreste vanzarea unui mijloc fix aflat in amortizare la valoarea de 65.000 net, iar ramas de amortizat avem valoarea de 159.000 ... (vezi toată discuția)
Vanzare autoturism lorena2710 lorena2710 buna ziua, am si eu nevoie de ajutor. am o soc care a achizitionat un autoturism in 2008 cu o valoare de 70000lei , iar acum as dori sa -l vand unei ... (vezi toată discuția)