Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nerespectarea clauzelor din antecontractul mari de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nerespectarea clauzelor din antecontractul mari de vanzare-cumparare

- cumparatorul- promitent refuza sa platesca prima transa de bani din valoarea imobilului ce face obiectul antecontractului dar nu renunta la antecontract- care este incadrarea juridica pentru actiunea de chemare in judecata ?
- de asemenea acesta a degradat imobilul si nu l-a intretinut necesitand pentru aducerea la starea initiala cheltuieli mari - care este incadrarea juridica?
- cumparatorul promitent fara consimtamantul vanzatorului promitent a dat in folosinta gratuita imobilul ununi agent economic ca punct de lucru si unei persoane fizice pentru cresterea animalelor - daca vanzatorul promitent poate cere drept chirie o suma de bani celor doi sau alta despagubire- care este incadrarea juridica
Pentru prima problemă, puteţi să-l acţionaţi în instanţă pentru obligaţia de a face.
Pentru celelalte însă, dacă vorbim de promitentul-cumpărător, nu văd cum putea deteriora imobilul... în baza cărui act i s-a transferat proprietatea, sau măcar folosinţa?