Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contr. Drepturi Autor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contr. Drepturi Autor

Buna ziua,

Pentru un contract de Drepturi Autor trebuie platita contributie la sanatate lunar, chiar daca am si un contract pe Carte Munca ? Daca da, ce procent se plateste ? Daca nu este platita aceasta contributie la sanatate, veniturile de pe Dr. Autor nu se mai iau in considerare in cazul unei indemniz. maternitate sau obligatorie e doar plata impozitului (se vorbeste de venituri supuse impozitului)
Va multumesc pt. raspuns.
NU, dar pentru a va lamuri legat de acest subiect puteti studia Legea nr. 285/2004 şi Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe
Veniturile obtinute din dreptul de autor intra in calcul la stabilirea indemnizatiei pentru CIC. Vedeti art.1 alin.3 din OUG nr.148/2005 coroborat cu art.46 din Codul fiscal.