Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de arenda

buna ziua,
Bunica mea a murit si mama mea impreuna cu fratii si bunicul au facut la notar certificat de calitate de mostenitor pentru pamantul bunicii, deci pamantul nu este impartit prin succesiune. Daca mama mea vrea sa ia pamant in arenda din pamantul de la bunica, trebuie sa faca contract de arenda cu toti fratii si cu bunicul sau se considera ca aceea parte i s-ar fii cuvenit tinand cont de faptul ca sunt 4 frati si bunicul si au 10 ha de pamant.; pamantul bunicii este dobandit de la parintii acesteia si nu este dobandit dupa casatorie(este trecut pe numele ei).
astept raspuns pentru a stii daca trebuie sa fac contract de arenda intre mama si fratii ei, si bunicul.
Multumesc
Trebuie sa faceti impartirea terenului in loturi, adica sa stie fiecare mostenitor care e bucata lui de teren si care ii sunt vecinii si apoi puteti sa luati in arenda prin contracte de arenda loturile de teren ale celorlalti mostenitori.