avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi salariale pt perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi salariale pt perioada de proba

Buna ziua,

Daca am lucrat o perioada de proba la o firma aflata in insolventa si nu mi s-a platit perioada lucrata pe motiv ca inca nu sunt bani, cum se procedeaza avand in vedere ca nici nu mi s-a facut contract, acesta fiind si motivul pentru care am renuntat la job, neavand incredere ca e ceva ok. In cate zile de la inceperea lucrului ar trebui facut in mod normal contractul pe perioada determinata? Si cum pot dovedi ca totusi am lucrat zilele respective daca nu mi s-a facut contract?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: petruta4 , utilizator 07:38, 26 Februarie 2013
Va adresati la Inspectoratul Teritorial de Munca.
Munca la negru este sanctionata de ITM atat pentru angajator cat si pentru salariat.
C.i.m se inmaneaza salariatului anterior inceperii activitatii si nu dupa.
Daca nu vi s-a incheiat c.i.m., atunci va fi foarte greu de dovedit ca ati lucart acolo ...
Consensul si buna-credinta in relatiile de munca
Baza legala:
*art.16 si art.41- Constitutia Romaniei
*art.8 din Codul Muncii
Relatiile de munca se bazeaza pe principiul consensualitatii si a bunei-credinte.Participantii la
raporturile de munca se vor informa si se vor consulta reciproc in conditiile legii si a contractelor colective de munca.
Si care este legatura cu ce a solicita userul ? ... munca la negru este sanctionata drastic de catre ITM ...

Alte discuții în legătură

Perioada de proba se plateste? gargamella gargamella buna ziua -am lucrat intr-un bar 3 zile -la inceput patroana mi-a zis k o sa ma angajeze cu c.i.m si mi-a cerut sa perfectez cele necesarii angajarii -dupa ... (vezi toată discuția)
Ce ma sfatuiti sa fac in asemenea imprejurari?!....uneori sunt disperata de modul cum angajatorii isi trateaza angajatii noi! larafabian larafabian ...Deci, nu vor sa-ti faca contract de munca din prima sau cel tarziu a doua zi de munca.....cum e legal sau ce atitudine trebuie sa adopt in fata acestei ... (vezi toată discuția)
Angajat la o firma fara sa fi semnat nimic Random2 Random2 Lucrez la o societate si mi s-a cerut doar copia de buletin. Mentionez ca n-am semnat niciun contract, dar mi se spune ca este totul ok, ca este online facut ... (vezi toată discuția)