Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... scoatere persoana decedata din contract vanz-cump
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

scoatere persoana decedata din contract vanz-cump

Buna ziua,
V-as ruga sa ma indrumati unde tb sa merg ca sa rezolv urm problema: acum vreo 6 ani bunicul meu a incheiat un contract de vanzare-cumparare cu mama mea, fiica lui, avand ca obiect apartamentul de 2 cam in care acesta locuia. Acest contract prevedea o clauza de intretinere a lui pana la deces. Anul trecut din pacate bunicul meu a decedat si mi s-a spus ca din acel contract de vanzare-cumparare el trebuie scos, adica mentionat ca a decedat. Nu stiu dc acesta este termenul corect ("scos"). V-as ruga sa imi spuneti unde tb sa mearga mama mea pentru acest lucru, adica la ce autoritati.
Va multumesc anticipat si mentionez ca nu sunt probleme cu alti mostenitori.
O zi buna,
Nu trebuie scos din contract. Apartamentul a devenit proprietatea mamei la data încheierii contractului, obligaţia de întreţinere a încetat prin decesul întreţinutului, un eventual drept de uzufruct al întreţinutului s-a stins şi el prin decesul titularului.

Poate doar la cartea funciară va mai trebui să mergeţi, pentru radierea notaţiei obligaţiei de întreţinere şi eventual a dreptului de uzufruct (dacă acest drept a existat).
Radierea din cartea funciara a dreptului de uzufruct sau de intretinere viagera notate la momentul incheierii contractului se efecueaza pe baza unei copii legalizate dupa certificatul de deces, care trebuie depusa la biroul de Carte Funciara.Taxa de radiere este de 60 lei.
Va multumesc mult amandorura.
CU stima