Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vânzare nuda proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vânzare nuda proprietate

Buna ziua, am un apartament optinut prin vanzare cumpărare cu clauza de întreținere între mine și bunicul meu, dar are și mama drept de uzufruct viager, as vrea sa vand sau sa cedez/ donez nuda proprietate pe care o am copilului meu minor( 15 ani). As vrea sa știu dacă se poate. Mulțumesc
Si cu întreținerea ce faceti?
Întreținerea nu mai este, a decedat bunicul

raluk0207 a scris:

Si cu întreținerea ce faceti?

bella86, utilizator
Faceti la un notariat o copie legalizata dupa certificatele de deces si dupa, le duceti la Biroul de Carte Funciara, pentru radierea clauzei de intretinere.
Apoi, contactati un avocat pentru obtinerea unei curatele de la instanta pentru fiul minor, prin care va fi desemnata o alta persoana care sa semneze contractul de donatie in locul lui.
Depinde care este scopul acestui transfer de proprietate, unele nu stau in picioare.