Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata

Buna ziua,

M-ar interesa sa stiu, cum este mai bine pt. un salariat , care are varsta peste 60 de ani ,sa-si depuna dosarul de pensie anticipata, acum sau in luna cand implineste varsta?
multumesc
1. Depunerea cererii de pensionare, impreuna cu actele anexate necesare, se depune incepand cu data cu care implineste conditiile pentru pensionarea solicitata.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 103
(1) Pensia se acorda la cererea persoanei indreptatite, a tutorelui sau a curatorului acesteia, a persoanei careia i s-a incredintat sau i s-a dat in plasament copilul minor, dupa caz, depusa personal ori prin mandatar desemnat prin procura speciala.

(2) Cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii, la casa teritoriala de pensii competenta, in a carei raza domiciliaza persoana...