Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TP - pierdut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TP - pierdut

Buna seara,
Un Titlu de Proprietate,original,asupra unui teren,s-a pierdut.
Cum se mai poate obtine un duplicat original,care sa fie valabil in fata notarului,la trecerea terenului in certificatul de mostenitor (un supliment la certificatul de mostenitor) ?
Va multumesc.
Cerere oficiala la autoritatea care a emis titlul de proprietate
Stiti cumva si ce documente ar trebui sa atasez la cerere ? Exista vreo taxa ce trebuie achitata ?
Va multumesc.
Pentru solicitare duplicat titlu de proprietate,sunt necesare
1-propunerea comisiei municipale/orasenesti/comunale de eliberare duplicat al TP
2-cerere solicitant adresata autoritatii care a emis TP,prin care se solicita eliberarea duplicatului
3-dovada publicarii in Monitorul Oficial Partea a III-a a declaratiei pierdere/distrugere TP
4-copie act identitate a solicitantului in cazul mostenitorilor=certificat de mostenitor sau certificat de calitate de mostenitor
5-declaratie pe proprie raspundere privind posesia si pierderea/distrugerea TP al carui duplicat se solicita-asumata de persoana care a anuntat la MOf pierderea/distrugere exemplarului original initial
6-referatul tehnic al OCPI pe care comisia competenta in emitere duplicat il va solicita anterior transmiteri dosarului cu documentatia necesara catre comisia municipala/oraseneasca/comunala
Multumesc