avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TP - pierdut
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TP - pierdut

Buna seara,
Un Titlu de Proprietate,original,asupra unui teren,s-a pierdut.
Cum se mai poate obtine un duplicat original,care sa fie valabil in fata notarului,la trecerea terenului in certificatul de mostenitor (un supliment la certificatul de mostenitor) ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 12:33, 22 Februarie 2013
Cerere oficiala la autoritatea care a emis titlul de proprietate
Stiti cumva si ce documente ar trebui sa atasez la cerere ? Exista vreo taxa ce trebuie achitata ?
Va multumesc.
Pentru solicitare duplicat titlu de proprietate,sunt necesare
1-propunerea comisiei municipale/orasenesti/comunale de eliberare duplicat al TP
2-cerere solicitant adresata autoritatii care a emis TP,prin care se solicita eliberarea duplicatului
3-dovada publicarii in Monitorul Oficial Partea a III-a a declaratiei pierdere/distrugere TP
4-copie act identitate a solicitantului in cazul mostenitorilor=certificat de mostenitor sau certificat de calitate de mostenitor
5-declaratie pe proprie raspundere privind posesia si pierderea/distrugerea TP al carui duplicat se solicita-asumata de persoana care a anuntat la MOf pierderea/distrugere exemplarului original initial
6-referatul tehnic al OCPI pe care comisia competenta in emitere duplicat il va solicita anterior transmiteri dosarului cu documentatia necesara catre comisia municipala/oraseneasca/comunala
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlul de proprietate teren, disparut pascu tavi pascu tavi Tatal meu a fost re[mproprietarit cu 2,34 ha, cu titlu de proprietate. Terenul l-a dat in arenda la o societate agricola, dar cred ca a comis si gresala de a ... (vezi toată discuția)
Vreau sa cumpar un teren extravilan dar, proprietaru terenului a perdut titlu de proprietate . parlac parlac Am un teren extravilan ,un vecin cu terenu meu vrea sa vanda bucata lui de teren .Vreau sal cumpar eu ,dar problema este ca el a pierdut titlu de proprietate ... (vezi toată discuția)
Scoatere unui duplicat de la ocpi => situatie foarte complicata cu titlu de proprietate antar antar Buna ziua Am o problema mai complexa... Este vorba de un teren agricol in Calarasi obtinut prin retrocedare pentru care s-a emis titlu de proprietate in ... (vezi toată discuția)