Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Avansarea in treapta de salarizare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Avansarea in treapta de salarizare

M-am angajat in noiembrie 2004 pe un post de consilier debutant. In noiembrie 2005 am devenit consilier asistent, in treapta 3 de salarizare. In anul urmator am ramas insarcinata si incepand cu 25 octombrie 2006 (cand am nascut) mi s-a suspendat contractul de munca pentru concediu de crestere copil in varsta de pana la 2 ani. Asadar am avut doar 11 luni lucrate. In 25 oct 2008 mi-am reluat activitatea. Oare am vreo sansa sa beneficiez de avansarea in treapta de salarizare 2? Sau daca mai fac un copil ies la pensie asistent treapata 3? Scuzati gluma...am facut haz de necaz, avand in vedere salariile si asa mici in contextul actual.....:(
bilabong, utilizator
1. Depinde de rezultatele obtinute la evaluarea anuala a performantelor profesionale, de propunerea sefului de compartiment, de disponibilitatile bugetare si de vointa sefului cel mare:D. Nu exista o obligatie expresa de avansare in treapta de salarizare la fiecare 2 ani, dar este o regula a bunului simt (avand in vedere salariile "imense" din administratie).
2. Promovarea in grad profesional se poate face doar de pe treapta de salarizare 1 a gradului inferior pe treapta de salarizare 3 a gradului superior (oricum, se organizeaza examen cu avizul ANFP si s-ar putea ca ei sa mai dea si unele derogari, in functie de vechimea in functia publica a pers. in cauza, de rezultatea obtinute... cel mai important este ca "doritorul" sa se incadreze in limitele de vechime in functia publica cerute de gradul profesional in care doreste sa avanseze).:D
Kyandra a scris:

1. Depinde de rezultatele obtinute la evaluarea anuala a performantelor profesionale, de propunerea sefului de compartiment, de disponibilitatile bugetare si de vointa sefului cel mare:D. Nu exista o obligatie expresa de avansare in treapta de salarizare la fiecare 2 ani, dar este o regula a bunului simt (avand in vedere salariile "imense" din administratie).

Deci concluzia este: totul e relativ

2. Promovarea in grad profesional se poate face doar de pe treapta de salarizare 1 a gradului inferior pe treapta de salarizare 3 a gradului superior (oricum, se organizeaza examen cu avizul ANFP si s-ar putea ca ei sa mai dea si unele derogari, in functie de vechimea in functia publica a pers. in cauza, de rezultatea obtinute... cel mai important este ca "doritorul" sa se incadreze in limitele de vechime in functia publica cerute de gradul profesional in care doreste sa avanseze).:D

Exista vreun articol dintr-o lege care specifica acest lucru de trecere numai de pe treapta 1 grad inferior pe treapta 3 grad superior? Sau si aici relativitatea e la ordinea zilei?