Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... SSM - prim ajutor. Numar minim de lucratori desemnati?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

SSM - prim ajutor. Numar minim de lucratori desemnati?

Exista un numar minim de angajati desemnati cu "primul ajutor" raportat la numarul total de angajati ai companiei?
Am cautat atat in legea 319/2006 cat si in Norme si nu am gasit nimic despre existenta unui numar minim obligatoriu.
De asemenea am cautat si in prezenta sectiune (primele 20 de pagini de discutii) si nu am gasit nimic in acest sens.
Va multumesc!
Din activitatea noastr de "Formatori persoane desemnate pentru Primul Ajutor", din instruirile si discutiile cu cei de la ITM-urile judetene si Inspectia Muncii a rezultat ca se agreaza un procent de minim 10 % persoane instruite, minim doi oameni instruiti pe loc de munca si tura. Intre doua puncte de lucru sa nu fie o distanta in timp mai mare de un minut dus-intors pentru alarmare ajutor. Daca-i mai mare pe fiecare punct de lucru se vor instrui minim doi lucratori. Doi pentru ca unul poate intarzia, intra in concediu, pleca in delgatie si atunci sa fie barem unul la munca.

Raspuns pentru intrebarea " Subiect: SSM - prim ajutor. Numar minim de lucratori desemnati?
Exista un numar minim de angajati desemnati cu "primul ajutor" raportat la numarul total de angajati ai companiei?
Am cautat atat in legea 319/2006 cat si in Norme si nu am gasit nimic despre existenta unui numar minim obligatoriu.
De asemenea am cautat si in prezenta sectiune (primele 20 de pagini de discutii) si nu am gasit nimic in acest sens.
Va multumesc!
Admin, administrator
ASVSU a scris:

Din activitatea noastr de \"Formatori persoane desemnate pentru Primul Ajutor\", din instruirile si discutiile cu cei de la ITM-urile judetene si Inspectia Muncii a rezultat ca se agreaza un procent de minim 10 % persoane instruite, minim doi oameni instruiti pe loc de munca si tura. Intre doua puncte de lucru sa nu fie o distanta in timp mai mare de un minut dus-intors pentru alarmare ajutor. Daca-i mai mare pe fiecare punct de lucru se vor instrui minim doi lucratori. Doi pentru ca unul poate intarzia, intra in concediu, pleca in delgatie si atunci sa fie barem unul la munca.

Nu parerea ITM-ului sau a IM conteaza, conteaza sa fie prevazuta o astefel de specificatie intr-un act legislativ, iar pt activitatea pt care s-a pus intrebarea (IT) nu exista o astfel de prevedere. Cred ca e o gluma ca 10 % dintre lucratori sa fie cursati prin cursuri de formare profesionala pentru acordarea primului ajutor in conditiile in care prin legislatie in cazul unitatilor din industria cu pericol potential de emisii de gaze toxice sau explosive este prevazut un procent de 2 % (dar subliniez numai in cazul acestor unitati).
In rest angajatorul stabileste numarul lucratorilor care aplica masurile de prim ajutor functie de marimea şi riscurile specifice activitatii desfasurate pe care ii va instrui nu zice "ii va cursa " sau "vor urma un curs de formare" etc.
Va inteleg dorinta de a avea cati mai multi cursanti in calitatea dumneavoastra de formator dar pt asta nu tr sa modificam sensul prevederilor legislative sau sa inventam procente care nu sunt prevazute
Daca Medicul de medicina muncii nu are competenta de "Urgente prespitalicesti" sau de Formator atestat.... nu are cum sa faca legal instruirea in "Primul ajutor" al persoanelor desemnate ! Instruirea dureaza minim 8 ore, cu activitate teoretica si practica, iar tematica este definita de lege.
ASVSU a scris:

Daca Medicul de medicina muncii nu are competenta de "Urgente prespitalicesti" sau de Formator atestat.... nu are cum sa faca legal instruirea in "Primul ajutor" al persoanelor desemnate ! Instruirea dureaza minim 8 ore, cu activitate teoretica si practica, iar tematica este definita de lege.

Imi spuneti si mie in ce act legislativ sunt precizate cele mai de sus?