Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... obligatiile unui copil (major) fata de un parinte
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

obligatiile unui copil (major) fata de un parinte

Buna ziua,
va rog sa ma lamuriti intr-o problema.
Soacra mea este bolnava suferind de o forma avansata de dementa. Copiii ei au angajat o femeie care o supravegheaza in permanenta si se ocupa de gospodarie(preparat mancare, igiena, medicatie, etc).Evident, toate cheltuielile privind casa, alimente, medicamente le suporta copiii bolnavei. Insa rudele din partea soacrei mele vor sa actioneze in judecata copiii bolnavei pe motivul ca bolnava nu este suficent ingrijita, ca ar trebuii ca acestia sa o ingrijeasca ei insisi pe mama lor si sa o supravegheze, nicidecum nu vor sa lase ca batrana sa fie ingrijita de " un strain".
Vreau sa ma lamuriti daca exista o lege in baza careia copiii bolnavei pot fi actionati in instanta pe motivul ca acestia nu o ingrijesc.
Multumesc
Asterixx, utilizator
sa dea in judecata si sa ceara ce, adica ce urmaresc ?
Daca sunt grijulii , sa vina rudele sa ingrijeasca.
Nu sunt motive de ingrijorare, e de ajuns ce fac copiii pt mama lor.
gi-jane2, moderator
Multumesc pt raspuns...
Sincer nu ne-am dat seama ce urmaresc, rudele acestea nu sunt in Romania, insa pana acum au reusit sa ne faca numai probleme.Acum ceva timp am internat-o intr-un azil si au sunat Asistenta Sociala si au reclamat azilul motivand ca bolnavei i se aplica rele tratamente, apoi am internat-o in spital si au sunat la spital pentru diverse informatii, inclusiv sfatuiau medicii ce sa faca, ce medicamente sa prescrie, etc. Acum soacra mea este la ea acasa( in provincie) si rudele au facut reclamatii la Primaria de acolo pe motiv ca nu e bine ingrijita.Femeia care ingrijeste de soacra mea este in mod continuu amenintata telefonic, copiii de asemenea primesc fel de fel de mesaje in care sunt acuzati ca sunt niste criminali.
Exista o posibiliate juridica sa ne aparam? Ma gandesc ca, practic, este hartuire.
Daca se continua in acest fel se poate obtine un ordin de restrictie(sau de protectie)?
Asterixx, utilizator
Daca copii sunt atenti cu aspectele , conditii de trai si medicamentie etc este ok .. In rest ce fac rudele ... caini latra ursu merge ...... .Daca si batrina a fost alaturi de copii si ia crescut cu grija si dragoste .. acum copii sunt datori sa raspunda cu aceasi moneda .
taiati toate canalele de bruiere ( nr de telefon schimbat etc. si alte surse de informare ).. solicitati seviciului social de pe linga primarie sa efectueze o monitorizare si supraveghere si cam inchideti gura la bagaretii
gi-jane2, moderator
Ordinul de restrictie si protectie se instituie pt a proteja fizic o persoana, sa nu mai fie agresata. Nu va aflati in acest caz.
Vedeti-va de treaba si nu-i mai luati in seama.
De ce rude e vb ?( intreb de curiozitate nu ca ar avea relevanta)
Este vorba despre sora ei, dar repet, nu este in Romania, aspectele pe care le mentioneaza ea prin reclamatii nu sunt verificate de ea personal, sunt numai supozitii si interpretari.
As mai avea o intrebare.In momentul aceasta batrana bolnava+copiii ei sunt proprietari ai casei, in urma succesiunii dupa tatal lor.
In cazul decesului batranei, aceasta sora cu siguranta ca va venii in Romania si a amenintat ca va face scandal, etc. Daca lucrurile vor degenera, copiii ca si mostenitori pot apela la Politie? Adica este suficient acel act de succesiune dupa tatal lor pentru a face acest gest?
Multumesc.