avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce acte trebuie pentru vanzare imobil facuta de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce acte trebuie pentru vanzare imobil facuta de curator


- o colega este curator pentru sora sa bolnava
- colega vrea sa vanda o casa care este proprietatea bolnavei
pe care aceasta a mostenit-o dupa defuncta mama
- bolnava are si o alta casa
- colega vrea ca instanta de judecata sa aprobe vanzarea casei surorii bolnave, pentru ca nu are nici un rost sa ingrijeasca si sa plateasca impozite pentru 2 case ale bolnavei. Mai bine acei bani obtinuti din vanzarea casei vrea sa ii foloseasca la ingriirea bolnavei.

Va rog frumos sa ne ajutati cu un raspuns:
- ce acte trebuiesc pentru ca instanta sa admita
cererea curatorului de a vinde o casa ce apartine bolnavei ?

Cel mai recent răspuns: oanaportar , utilizator 16:48, 5 Februarie 2017
Trebuie facuta o cerere care sa indeplineasca toate conditiile legale, motivata in fapt si in drept.

Apoi toata situatia bolnavei trebuie probata cu acte medicale, apoi situatia locativa la fel, astfel încât instanta sa poată constata ca înstrăinarea este in interesul bolnavei.
Va rog frumos sa ne mai spuneti:
- cum se dovedeste că înstrăinarea este in interesul bolnavei ?
N am cum sa i stiu situatia exacta a bolnavei (varsta, afectiuni, venituri, medicatie, alt gen de tratamente, costuri lunare cu medicatia, supravegherea, de ingrijire curente etc) si ale familiei , dar - in principiu - aceste aspecte vor fi avute in vedere de instanta cand va analiza in concret cazul.
Va multumim foarte mult pentru indrumari !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vinzare casa mostenita laci72 laci72 Buna seara,am si eu o intrebare:se poate vinde o casa care e mostenita de 3 surori si un frate,si una dintre surori e o persoana cu handicap grav,gradul 1,nu ... (vezi toată discuția)
Obligatiile unui copil (major) fata de un parinte Asterixx Asterixx Buna ziua, va rog sa ma lamuriti intr-o problema. Soacra mea este bolnava suferind de o forma avansata de dementa. Copiii ei au angajat o femeie care o ... (vezi toată discuția)
Buna seara. mama mea ingrijeste de o verisoara de-a ei cu handicap ... IonutT1991 IonutT1991 Buna seara. Mama mea ingrijeste de o verisoara de-a ei cu handicap mintal si fara drept de semnatura. Aceasta nu mai are pe nimeni sa o ingrijeasca deoarece ... (vezi toată discuția)