Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Mama mea ingrijeste de o verisoara de-a ei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Mama mea ingrijeste de o verisoara de-a ei cu handicap ...

Buna seara.
Mama mea ingrijeste de o verisoara de-a ei cu handicap mintal si fara drept de semnatura. Aceasta nu mai are pe nimeni sa o ingrijeasca deoarece parintii au decedat si rudele celelalte nu vor sa o ingrijeasca deoarece este bolnava.
Mentionez ca bolnava a declarat in fața notarului ca nu vrea sa faca acte nimanui decat mamei mele...au incercat impreuna cu un avocat in mai multe randuri pe la tribunal dar fara rezolvare.
Care este solutia pentru ca mamei mele sa i se poata faca acte pe casa unde locuieste bolnava...Multumesc!
Buna seara.
Trebuie obtinuta o hotarare judecstoreasca de punere sub interdictie si desemnarea unui tutore.
Apoi tutorele va putea face acte de administrare a bunurilor pusului sub interdictie; dar pentru acte de vanzare a bunurilor va trebui solicitat apoi acordul instantei de tutela si motivat ca acest lucru se face in interesul celui bolnav.

Dupa cum vedeti este o procedura destul de laborioasa.
Multumesc pentru raspuns.
Din cele intamplate mi-am dat seama ca este o procedura mai grea.
O singura intrabare as mai avea, tutorele este similar curatorului?
Avocatul mamei mele a spus ca trebuie sa numeasca o persoana "straina" drept curator sa poata faca actele. Multumesc

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna seara.
Trebuie obtinuta o hotarare judecstoreasca de punere sub interdictie si desemnarea unui tutore.
Apoi tutorele va putea face acte de administrare a bunurilor pusului sub interdictie; dar pentru acte de vanzare a bunurilor va trebui solicitat apoi acordul instantei de tutela si motivat ca acest lucru se face in interesul celui bolnav.

Dupa cum vedeti este o procedura destul de laborioasa.