Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesirea din indiviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesirea din indiviziune

Buna ziua,
Va explic pe scurt care este situatia: avem certificat de mostenitor dupa decesul tatalui in care toti copiii am renuntat in favoarea mamei. Intre timp mama a facut contract de vanzare -cumparare a casei cu unul din copii apoi a decedat. Dupa decesul ei nu s-a mai facut succesiunea, in discutie au ramas cateva hectare de pamant. Acum se doreste impartirea acestuia intre frati conform unei intelegeri.
Intrebare: Se poate face acest lucru prin instanta fara a se intocmi cadastru?
Se poate face la un mediator?
Multumesc anticipat pt orice raspuns.
partajul il puteti rezolva rapid la un mediator . se intalnesc doua situatii :
- partile nu au un certificat de mostenitor : in acest caz acordul incheiat la mediator trebuie prezentat unui notar pentru autentificare.
- partile au certificat de mostenitor : acordul devine titlu executoriu prin autentificarea la notar sau puteti cere instantei investirea lui cu formula executorie .
dupa partaj, in toate cazurile, pentru intabularea dreptului de proprietate trebuie sa intocmiti documentatia cadastrala.
Multumesc pentru raspuns. As vrea sa va intreb daca se poate sa-mi spuneti cat ar fi costurile prin aceasta metoda ( prin mediator) si daca sunt substantial mai mici decat prin notariat.
Multumesc.