Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

i mi puteti spune data pensionarii va rog:barbat,nascut:01011958,vechime in munca32 ani,8ani gr II in procent100% si 11 ani gr I in procent 100%.Va multumesc
Limita de varsta la 60 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata partiala la 60 de ani,cu o penalizare de 4,5%
Pensie anticipata la 60 de ani,daca indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiu asimilat.
Anii de grupa mai aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 7 ani si 6 luni.
6 luni la 1 an de grupa I-a si 3 luni la grupa II-a.