Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... arestat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

arestat

buna ziua
cum poate fii atacata o decizie definitiva si irevocabila pentu ai schimba incadrarea dupa ce o persoana a fost judecata si condamnata in lipsa la 9 ani inchisoare dupa.mentionez ca persoana este arestata preventiv.
impotriva unei hotarari penale definitive puteti formula contestatie in anulare, in termen de 10 zile de la incarcerare, nu este vorba de arest preventiv , a fost probabil pus in executare mandatul de executare al pedepsei, pentru motivele prevazute de 386 lit a sau b cpr pen
Daca sunt intrunite conditiile prevazute de lege se poate sa beneficieze de o rejudecare dupa extradare daca a fost plecat din tara.
Ar trebui studiat dosarul de un avocat pentru a se analiza daca se mai poate tace sau nu ceva.
nu cred ca persoana este arestata preventiv ci este o persoana condamnata .
poate incerca o rejudecare dupa extradare dar depinde daca va avea succes.
banuiesc ca tocmai pentru ca a plecat din tara a si fost condamnat la 9 ani .
probabil ca daca se prezenta la proces alta era situatia.
noi nu putem decat sa facem presupuneri avand in vedere ca nu stim nimic despre dosar.