Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Are drept sau nu si la pensia de CAP pe care i-au ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Are drept sau nu si la pensia de CAP pe care i-au anulat-o?

Bunica mea avea pensie de CAP, iar sotzul avea pensie de stat si de veteran. La decesul sotului in 2001 a ramas ku pensia de urmas si indemnizatia de vaduva veteran razboi de pe urma sotului, iar pensia de CAP i-au anulat-o. Din 2008 primeste si ajutorul pt vaduva. Asadar, are pensie de urmas 225 lei, indemnizatie vaduva veteran razboi 157 lei si pensie de vaduva 113 lei. In conformitate cu legile actuale, are drept sau nu si la pensia de CAP pe care i-au anulat-o? Va multumesc anticipat si va rog mult sa-mi raspundeti.
Atunci cand a decedat bunicul dvs., bunica a optat pentru cea mai avantajoasa dintre pensii, respectiv a optat intre pensia CAP si pensia de urmas (art. 74 din Legea 19/2000).

Deci nu a "anulat" nimeni nimic, pur si simplu Legea nr. 19/2000 nu permite cumularea a doua categorii de pensii.

Indemnizatia pe care o primeste ca vaduva de veteran de razboi si ajutorul primit conform Legii 587/2004 nu au nicio legatura cu cele doua pensii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Va multumesc frumos! Inca o intrebare as mai avea... Tatal meu a suferit o interventie chirurgicala-hernie de disc, in urma cu cativa ani. Acum este pensionat pe caz de boala, gradul II, revizuibil la un an. In acelasi timp este si consilier comunal. Este legal sa primeasca pe langa pensie si indemnizatia de consilier?