Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Drepturi urmas veteran razboi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Drepturi urmas veteran razboi

Bunicul decedat primea un cupon de pensie: pensie legala 900 ron +pe acelasi cupon o pensie speciala de 700 ron. Sotia bunicului decedat are dreptul la jumatate din ce-a de-a doua valoare de 700 ron? ce lege reglementeaza acest lucru sau la ce are dreptul bunica ca si valoare din pensie.
Bunica are o pensie de nevazator de 700 ron.
va multumesc anticipat.
Buna seara. :)

Ati intitulat topicul "drepturi urmas veteran razboi". Inseamna ca bunicul dvs. beneficia de o indemnizatie de veteran de razboi, cea de 700 de lei, iar bunica are dreptul la jumatate din aceasta.
Legea care reglementeaza acordarea acestor indemnizatii este Legea nr. 44/1994 privind veteranii de razboi, precum si unele drepturi ale invalizilor si vaduvelor de razboi.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea