Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... NCPC
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

NCPC

Buna seara, este in in vigoare NCPC , care are modificari la Legea nr.554/2004:
sa intelegem ca nu mai este necesara investirea cu formula executorie?
se aplica si hotararilor date in 2012?Va multumim
NCPC a intrat in vigoare din data de 15 februarie 2013.
NCPC are aplicabilitate strict de la data intrarii in vigoare
Aplicarea formulei executorii ,chiar daca nu este definita expres ca fiind investire, este reglementata de NCPC la art.665(7) si se realizeaza odata cu incuviintarea executarii silite .

noul cod de procedura civila se aplica din 15.02.2013, deci doar din 15 nu mai este necesara investirea cu formula executorie
multumesc frumos