Forum Discuţii juridice Executare silită somatie executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

somatie executare silita

1.am primit o somatie de executare pe data de 15.02.2013,in care mi-se cere sa platesc peste o zi suma.intrebarea este care este perioada in care in care pot trece la executare. [adica daca am o marja de zile,saptamani sau luni.}.daca se mai poate negocia cu executorul{adica sa platesc in mai multe transe}.Si cel mai important cum e mai bine sa platesc{pe somatie am un .nr. de cont unde se depun banii sau sunt invitata la biroul executorului} ce trebuie sa-mi dea executorul la mana daca ii platesc toata suma ca sa fiu in regula{sa nu ma trezesc ca cine stie peste ceva timp mai am de plata,} ce acte trebuie sa cer si de la cine
1-Nu ati precizat concret creditorul
2-Pentru a preintampina situatii neplacute se impune sa contacttai bej,sa negociati esalonarea platii
3-In cazul platii in contul bej,executorul judecatoresc urmeaza sa incheie si sa va inmaneze proces verbal prin care se atesta achitarea obligatiei dvs
creditorul este o banca, unde am avut o linie de credit de 15mil.facuta in 2005,in care am platit dobanda pana in 2007{unde am luat teapa caci nu au mai vrut sa-mi prelugeasca linia din cauza ca am intarziat cateva zile cu plata fiind, in spital,nu au vrut nici cel putin sa-mi mai ea dobanda cerandu-mi toti bani,am incercat esalonat nici asa nu au vrut,in fine greseala mea ca nu am cerut ceva in scris],am mai incercat de cateva ori si raspunsul a fost acelasi.Din 2007 nu am mai primit nimic nici un telefon ,nici o somatie pana pe 15 02 2013 cand am primit somatie de la executor sa platesc suma4700{nu am nici un venit in schimb am un apartament proprietate personala e si am inteles ca se pote sa mil ia.de aceea vreau sa stiu cum e mai bine sa platesc si ce acte trebuie sa cer sa nu mai mi se intample cine stie ce.va multumesc
mergeti la executor si negociati cu el modul de plata, altfel riscati sa ceara executarea silita a casei. banii ii depuneti in contul pe care vi-l comunica executorul .
Daca aveti interesul real de achitare integrala debit,faceti plata in contul bej
Cu dovada platii integrale a sumei comunicate de bej in somatie,contactati executorul judecatoresc care va incheia proces verbal de achitare suma si va elibera document justificativ