avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 902 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Tichete de cresa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Tichete de cresa

in 4 ian mi-am terminat CCC-ul de 1 an, intorcandu-ma la servici la acelasi angajator privat. Pot sa beneficiez de tichete de cresa? Angajatorul e obligat sa-mi acorde aceste tichete? Cum se procedeaza?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:07, 23 Februarie 2013
Tichetele de cresa se acorda numai daca sunt prevazute in ccm aplicabil sau in reg.intern al angajatorului ...

Art. 1 din Legea nr.193/2006:
Societăţile comerciale, regiile autonome, societăţile şi companiile naţionale, instituţiile din sectorul bugetar, unităţile cooperatiste, celelalte persoane juridice, precum şi persoanele fizice care încadrează personal pe bază de contract individual de muncă pot utiliza bilete de valoare sub forma tichetelor cadou şi a tichetelor de creşă.

Asadar, angajatorii nu au obligatia de a le acorda ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tichete cadou calytul calytul Este legal sa nu-mi dea angajatorul tichete cadou de paste pentru ca am fost si sunt in concediu medical? (vezi toată discuția)
Tichete cadou dascalumihaita64 dascalumihaita64 buna dimineata! Va rog sa-mi spuneti daca sindicatele pot acorda tichete cadou, care este procedura? MULTUMESC! (vezi toată discuția)
Tichete de cresa Eladaela Eladaela Cui si in ce conditii se acorda tichetele de cresa? (vezi toată discuția)