Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Tichete de cresa
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Tichete de cresa

in 4 ian mi-am terminat CCC-ul de 1 an, intorcandu-ma la servici la acelasi angajator privat. Pot sa beneficiez de tichete de cresa? Angajatorul e obligat sa-mi acorde aceste tichete? Cum se procedeaza?
Tichetele de cresa se acorda numai daca sunt prevazute in ccm aplicabil sau in reg.intern al angajatorului ...

Art. 1 din Legea nr.193/2006:
Societăţile comerciale, regiile autonome, societăţile şi companiile naţionale, instituţiile din sectorul bugetar, unităţile cooperatiste, celelalte persoane juridice, precum şi persoanele fizice care încadrează personal pe bază de contract individual de muncă pot utiliza bilete de valoare sub forma tichetelor cadou şi a tichetelor de creşă.

Asadar, angajatorii nu au obligatia de a le acorda ....