Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata obligatiilor sociale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata obligatiilor sociale

Buna ziua !
Sunt titularul unei intreprinderi individuala . Anul 2012 am inchis cu pierde fiscala .
In aceasta situatie sunt obligat sa platesc contributiile sociale ? Daca nu , cum sa procedez ?
Va miltumesc anticipat
Contributia de sanatate se calculeaza in raport de venitul net (venituri-cheltuieli) in cursul anului si se procedeaza la regularizarea platitilor dupa depunerea declaratiei 200.,
Codul fiscal art. 296.22 prevede ca baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia..