Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Contributii sanatate - studentii detinatori de IF ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Contributii sanatate - studentii detinatori de IF trebuie sa le achite?

Buna ziua, sunt studenta, am 28 de ani, si am un IF, pentru consultanta. Am crezut ca fiind studenta nu trebuie sa mai platesc contribuitia la Casa de Sanatate. Veniturile mele sunt foarte mici, impozitele sunt la zi, iar intrebarea mea este daca trebuie sa platesc si aceste contributii? Cam la ce suma se ajunge lunar si ce se intampla daca nu le platesc?
Multumesc
Contributiei de sanatate se calculeaza in raport de venitul net (venituri-cheltuieli) in cursul anului si se procedeaza la regularizarea platitilor dupa depunerea declaratiei 200.,
Codul fiscal art. 296.22 prevede ca baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară (acum 800 lei), dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia..