Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Completare declaratie 220 venit estimat
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Completare declaratie 220 venit estimat

Pentru persoanele care exercita profesii libere (medic, avocat, notar) lpentru depunerea declaratiei 220 la momentul inregistrarii fiscale, in cuprinsul rubricii referitoare la ,,Date privind venitul estimat,, se trec la ,,cheltuieli deductibile estimate,, si cheltuielile efectuate pentru infiintarea respectivei forme de exercitare?
Va multumesc
Da, acele cheltuieli estimate pentru primul an de functionare cuprind si cheltuielile de infiintare care sunt deductibile. Cititi art. 48 din codul fiscal pentru a vedea ce tipuri de cheltuieli sa aveti in vedere si apoi evaluati cam care o sa fie evolutia afacerii in primul an de functionare.
Multumesc...exista un minim referitor la venitul net estimat?....stiu ca ulterior, in anul care urmeaza dupa completarea acestei declaratii, prin depunerea declaratiei 200 se regularizeaza sumele...(ma refer la determinarea venitului net in sistem real)..
vasile2013, utilizator
O limitare ar fi data de faptul ca acea contributie la sanatate se calculeaza asa cum rezulta din textul art. 296.22 cod fiscal pe care-l redau:
(2) Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale de sănătate datorate bugetului Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate pentru persoanele prevăzute la art. 296^21 alin. (1) lit. a) - e) este diferenţa dintre totalul veniturilor încasate şi cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuţii sociale, sau valoarea anuală a normei de venit, după caz, raportată la cele 12 luni ale anului, şi nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe ţară, dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuţia (5,5%).

Deci venitul net estimat= venit estimat - cheltuieli estimate (calculat lunar) sa nu fie sub salariul minim pe economie care in aceasta luna spre exemplu e de 975 lei.