avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune casa dupa deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune casa dupa deces

Buna ziua,
In data de 05.02.2013 bunica cumnatului meu (in continuare il voi numi M.) a decedat.
M. are contract intretinere si uzufruct ,in urma acestuia el este mostenitorul casei.
Pe perioada cat au fost in viata bunicii M. a avut grija de ei, s-a ocupat cu cheltuielile de inmormantare.
Poate sa vanda casa fara acordul copiilor decedatei (respectiv mama lui si inca 3 frati) sau trebuie sa semneze si acestia?

Astepta raspunsul d-voastra cat mai curand!
Va multumesc!
Cu stima,Alexandra P.
Cel mai recent răspuns: Kathyp , utilizator 12:35, 24 Februarie 2013
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca copii nu ataca acel contract pe motiv ca nu s a executat intretinerea , radiati uzufructul viager de la CF cu certificatul de deces si deveniti proprietar pe deplin al imobilului.
Pentru a radia uzufructul viager trebuie sa mearga cu copie legalizata dupa CERTIFICATUL DE DECES sau cu originalul la biroul de Carte Funciara si sa radieze uzufructul viager din CF a imobilului?
Mai sunt necesare si alte acte pentru radiere?

Care este durata medie de radiere a uzufructului viager? (mai exact dupa cat timp de la depunerea cererii ptr radiere va deveni M. proprietar pe deplin al imobilului)?

Astept raspunsul d-voastra cat mai curand!

Va multumesc!
Cu stima, Alexandra P.
Ultima modificare: Duminică, 24 Februarie 2013
Kathyp, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Copie legalizata certificat deces. Radierea dureaza 10 zile din data depunerii cererii plus trei zile inainte ca sa scoateti extras de informare pt a radia uzufructul. Per total 2 saptamani.
Multumesc frumos!
Ce vroiam sa va mai intreb, de radiere trebuie sa se ocupe M. sau poate angaja un notar?

Poate sa instraineze (vanda) imobilul dupa ce devine proprietar pe deplin al acestuia?
Ultima modificare: Duminică, 24 Februarie 2013
Kathyp, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
M se adreseaza unui notar public care va trimite la cererea lui M extrasul de info CF si certificatul de deces in copie legalizata, M se poate ocupa i singur.
Dupa radiere se poate vinde.

Alte discuții în legătură

Radiere uzufruct din cartea funciara Sziszi Sziszi Am cumparat un apartament cu uzurfruct viager de la o matusa. Matusa mea a murit si as dori sa stiu care sunt pasii pentru stingerea uzufructului viager. Va ... (vezi toată discuția)
Cvc cu uzufruct viager sicka90 sicka90 Buna ziua. Mama doreste sa imi doneze un apartament pe care l-a dobandit printr-un CVC (cu o valoare de 1 milion de lei in 1995) in care se specifica ... (vezi toată discuția)
Donare casa neinregistrata la cadastru Tiberiu-C Tiberiu-C Am dobindit in 1981 prin cumparare de la bunicul meu o casa veche, cu drept de uzufruct a bunicului. In realitate a fost o donatie catre mama, dar cum in acei ... (vezi toată discuția)