Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CVC cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CVC cu uzufruct viager

Buna ziua.
Mama doreste sa imi doneze un apartament pe care l-a dobandit printr-un CVC (cu o valoare de 1 milion de lei in 1995) in care se specifica 'uzufructul viager', clauza prin care mama are grija de matusa ei (vanzatorul) pana la decesul acesteia. Matusa a decedat acum mai bine de 20 de ani.
In aceasta situatie, mama este proprietar cu drepturi depline si imi poate dona apartamentul sau mai sunt necesare alte acte incheiate la notar?
Va multumesc.
Da,este proprietar deplin al apartamentului!Doar la Cartea funciara,daca a fost trecut uzufructul acolo,cu certificatul de deces!
Nu, dreptul de uzufruct viager inseamna dreptul matusii de a locui si folosi imobilul pana la deces. Nu inseamna ingrijire.
Ca raspuns la intrebarea dvs, da, mama este proprietar, insa trebuie sa prezinte la Cartea Funciara o copie legalizata dupa certificatul de deces al matusii, in vederea radierii clauzei de uzufruct viager.