Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... preluare asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

preluare asociatie de proprietari

cum se face o preluarea unor blocuri (infiintandu-se o noua asociatie) din alta asociatie cand blocurile care trebuie sa intre in noua asociatie au datorii ? (de exemplu in momentul de fata sunt 3 blocuri care trebuie sa se desprinda din asociatia veche si au de platit 20 mii lei pentru toate cheltuielile conform listelor de plata) care sunt pasii de parcurs si cum se poate proceda legal in momentul cand se face procesul verbal de predare primire intre asociatii?in cat timp si cum trebuie sa se restituie banii datorati vechii asociatii ? tin sa mentionez ca facturile pentru utilitati sunt platite la zi de catre administratorul vechii asociatii...
In mod obligatoriu aveti nevoie de dovada înştiinţării Asociaţiei de Proprietari din care se efectuează desprinderea – respectiv, cererea adresată Asociaţiei de Proprietari din care se efectuează desprinderea, ştampilată şi semnată de reprezentantul asociaţiei, cu menţiunea că au luat act de intenţia desprinderii imobilului situat în localitatea ____________, strada _________________nr. ______ bl. _____ sc._______etj.______ap._____, judeţul ______ şi constituirii acestuia în Asociaţie de Proprietari.
In ce calitate intrebati?
Infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari se realizeaza in temeiul L nr 230/2007 si a normelor acesteia HG nr 1588/2007
Situatia mentionata de dvs se reglementeaza prin incheierea de documente intre cele 2 entitati juridice,pri reprezentantii lor legali

In ce calitate intrebati?
Infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari se realizeaza in temeiul L nr 230/2007 si a normelor acesteia HG nr 1588/2007
Situatia mentionata de dvs se reglementeaza prin incheierea de documente intre cele 2 entitati juridice,pri reprezentantii lor legali

eu sunt ipmuternicita de noua asociatie sa intomesc documentatia necesara si sa o depun la judecatorie pentru primirea personalitatii juridice si in calitate de viitor administrator care trebuie sa fac preluarea de la vechea asociatie... daca s-au mai intamplat cazuri sau stiti ceva concret cum se procedeaza in aceasta situatie va rog sa-mi spuneti... poate sunt diferite variante... cum se poate restitui suma datorata... cu proces verbal si intelegere intre asociatii sau cum? si daca sunt ceva articole de lege cu privire la aceasta ca nu am gasit :(
va multumesc anticipat!
In cazul existentei de probleme financiare ce decurg din infiintari entitati juridice ,noua si vechea structura urmeaza sa isi reglementeze intre ele prin incheierea de raport contabil ,proces verbal predare primire situatia financiara
In acelasi proces verbal de predare primire documente ,partile urmeza sa precizeze si modalitatea de restituire suma datorata
Noua asociatie se infiinteaza prin demersurile pe care inteleg ca stiti sa le faceti catre judecatorul delegat.
Pentru a stabili debitele si creantele fiecarei asociatii, ale fiecarui proprietar in parte, cele doua asociatii vor forma o comisie din cenzorii si presedintii sau alti membri din comitetele executive care se pricep la evidenta contabila si vor analiza punct cu punct fiecare situatie (foduri, debite, credite, restante, penalizari, furnizori...).
In final comisia va intocmi o documentatie stabilind ce revine fiecarui proprietar si fiecarei asociatii, ca fonduri, datorii catre furnizori..., modalitati de stingere a datoriilor, de transfer a fondurilor..
Baza de lucru o constituie documentele aflate la asociatia veche.
In urma acestei lucrari poate rezulta ca noua asociatie trebuie sa achite vechii asociatiii anumite sume sau vechea sociatie sa vireze in contul noii asociatii fondurile aferente proprietarilor noii asociatii daca acestia si-au achitat "la zi" datoriile catre vechea asociatie.

Asadar se incheie un protocol, un proces verbal ce are in spate intreaga documentatie de la vechea asociatie.