Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept de proprietate

Cum pot obtine dreptul de proprietate legal asupra unui teren vandut cu chitanta de mana si cu martori?
M-ar interesa cea mai ieftina solutie avand in vedere ca nu este o suprafata foarte mare.
Doar printr- o actiune in constatarea dobandirii dreptului de proprietate prin uzucapiune.
În situația în care vânzătorul (proprietarul terenului) din actul d-stră (înscris sub semnătură privată) mai este în viață și nu sunt probleme de natură a vă disputa proprietatea cu acesta , mergeți împreună la un notar pentru a încheia actul în forma prevăzută de lege . Dacă aveți însă probleme cu proprietarul (vânzătorul-promitent) aveți deschisă posibilitatea promovării unei acțiuni în realizarea dreptului , în care , pe lângă constatarea intervenirii promisiunii de vânza-cumpărare , solicitați instanței ca hotărârea să țină loc de act autentic de vânzare-cumpărare , devenind practic , prin hotărâre , proprietarul suprafeței de teren .