avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 224 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data pensionare limita de varsta

Sunt nascut in mai 1961,am 31 ani vechime in munca din care 9 ani in grupa a II-a.de munca Incepand cu 1 martie 2013 sunt pensionar invaliditate gr.III. La ce data pot fi pensionat la limita de varsta. Anexa 5 la legea 263/2010 o spune, dar nu stiu cat se scade din limita de varsta la cei 9 ani lucrati in grupa a II-a de munca. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:38, 24 Februarie 2013
Va beneficia de reducerea de 1 an si 6 luni.
Anii de pensie de invaliditate,sunt stagiu asimilat si intra in stagiul de cotizare pentru limita de varsta.Deci,va indeplini conditia stagiului complet.La implinirea varste de 63 de ani si 6 luni,va avea un stagiu total de cotizare de 43 de ani si 11 luni.Adica 33 si 3 + (10 ani si 8 luni pensie de invaliditate).Stagiul asimilat(pensie de invaliditate)nu intra in stagiul de cotizare cerut de lege,pentru pensia anticipata,sau anticipata partiala.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua as dori niste lamuriri cu privire de la trecerea de ... mona m mona m Buna ziua as dori niste lamuriri cu privire de la trecerea de la pensia de boala la cea de limita de varsta, varsta 48 ani vechime in munca 5 ani din 2008 ... (vezi toată discuția)
Modificare legea pensiilor 2013 - grupa i de munca dupa 2001 clauaime clauaime Buna ziua, Anul acesta fac 50 ani, am 30 de ani lucrati din care 18 ani de gr1 acumulati din 1983 pana in 2001. Sunt femeie deci ar trebui sa ies la pensie ... (vezi toată discuția)
Pot sa ma pensionez anticipat? Ida Incze Ida Incze ma numesc incze ida sint nascuta la data de 29 07 1956 am 36 de ani si 10 luni vechime in cimpul muncii din care 19 ani gr.1 de munca ma pot pensiona cu ... (vezi toată discuția)