Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data pensionare limita de varsta

Sunt nascut in mai 1961,am 31 ani vechime in munca din care 9 ani in grupa a II-a.de munca Incepand cu 1 martie 2013 sunt pensionar invaliditate gr.III. La ce data pot fi pensionat la limita de varsta. Anexa 5 la legea 263/2010 o spune, dar nu stiu cat se scade din limita de varsta la cei 9 ani lucrati in grupa a II-a de munca. Multumesc.
Va beneficia de reducerea de 1 an si 6 luni.
Anii de pensie de invaliditate,sunt stagiu asimilat si intra in stagiul de cotizare pentru limita de varsta.Deci,va indeplini conditia stagiului complet.La implinirea varste de 63 de ani si 6 luni,va avea un stagiu total de cotizare de 43 de ani si 11 luni.Adica 33 si 3 + (10 ani si 8 luni pensie de invaliditate).Stagiul asimilat(pensie de invaliditate)nu intra in stagiul de cotizare cerut de lege,pentru pensia anticipata,sau anticipata partiala.