Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare medicala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare medicala

Buna ziua,
As dori sa primesc o consultatie referitor la urmatoarea situatie:
Am 58 de ani si un stagiu de cotizare de 37 de ani.In luna decembrie am primit decizia de disponibilizare din vina angajatorului.In decizie mi se comunica ca postul detinut de mine se desfiinteaza, si ca sunt in preaviz timp de 20 de zile lucratoare, iar la incetarea activitatii voi primi un salariu compensatoriu.Din cauza mai multor probleme de sanatate am beneficiat de concediu medical fiind posibila o pensionare medicala, eu fiind inca angajat.Intrebarea mea este cum este mai bine sa procedez:
- sa intru in somaj si dupa aceea sa-mi depun pensionarea medicala?
- sa depun pensionarea medicala si daca este posibil sa mi se incheie incetarea activitatii ca urmare a pensionarii medicale, eu avand decizia de disponidibilizare(dar nu este pusa in aplicare ) ?
Da. Se poate iesi si din somaj la pensie de invaliditate. Se face la fel ca la iesirea la pensie de invaliditate din campul muncii, doar ca anuntati si la somaj pt. sistarea ajutorului de somaj.
Optiunea e a dvs. Puteti iesi in somaj si continuati cu dosarul medical. Daca va e acceptata pensia de boala, e mai avantajos pt. dvs. pt ca daca iesiti in pensia anticipata partiala aveti penalizare 0,75 / luna de anticipare ( la 5 ani penalizarea e de 45%)
Gabi50, utilizator
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.