Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... de la ce varsta se trec copiii la intretinere, la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

de la ce varsta se trec copiii la intretinere, la asociatia de locatari ???

Buna seara, sunt proaspat mamica de 13 zile, locuiesc intr-un bloc de nefamilisti, intr-o camera de 10 metri patrati, cu toaleta si dus la comun. Acum cei de la Asociatia de proprietari sustin ca trebuie sa imi trec bebelusul ca o noua persoana care consuma apa la toaleta, dus si lumina pe casa scarii, sustin ca exista lege data in acest sens, as vrea sa stiu daca este adevarat acest lucru. Va rog sa ma informati cu privire la aceasta situatie, avand in vedere ca bebelusul nu va folosi wc-ul si dusul comun, cel putin pana la varsta de 3 ani. Va rog sa-mi dati trimitere catre lege, as dori sa stiu in ce lege este scris acest lucru,
loredana_baetu, utilizator
Noul membru al familiei se trece ca persoana, la intretinere, din momentul in care il aduceti acasa .
In temeiul disp art 17 al r din HG nr 1588/2007,se inregistreaza persoana in evidenta asociatiei de proprietari cu domiciliul in cladire permanent sau provizoriu minimum 15 zile pe luna
Orice persoana-indiferent de varsta necesita pentru intretinere si alimentatie utilizarea de apa
daca in adunarea generala a proprietarilor nu s-a hotarat ca sa fie trecuti copiii in asociatie de la o anumita varsta atunci legal este ca in momentul venirii acasa a bebelusului el sa fie trecut la plata cheltuielilor ... legea nu specifica de copiii si oameni mari... copilul este tot o persoana...de aceea trebuie trecut la intretinere....dar inca o data spun...sunt unele lucruri care se hotarasc in adunarea generala in care se voteaza cu majoritate de voturi unele lucruri,daca acest lucru nu s-a intamplat si la dumneavoastra atunci trebuie sa treceti bebele la plata cheltuielilor...