Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... inscriere inca o camera in CF
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

inscriere inca o camera in CF

am o casa trecuta in CF in 1985 cu 2 camere, pivnita si bucatarie ... intre timp (prin 1995) am facut ceva modificari si au rezultat 3 camere, pivnita si bucatarie...cum pot trece camera in plus in CF (vreau sa vand casa si am intampinat probleme cu banca clientului pt ca nu e trecuta o camera) ... multumesc
Extinderea a fost executata cu formalitati legale?
puteti face modificarea la CF cu autorizatia de constructie si procesul verbal de incheiere lucrari eliberat de primarie.
nu mai stiu cum era legea atuncea, dar nu am niciun act pt aceasta extindere ... in schimb la primarie este trecuta si platesc impozit inclusiv pt aceasta camera.
potrivit art 36 din legea nt. 7/1996, republicata in 2013: " (1) Dreptul de proprietate asupra construcţiilor se înscrie în cartea funciară în baza autorizaţiei de construire şi a procesului-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor semnat de reprezentantul autorităţii locale sau a unui certificat eliberat de autoritatea locală pe raza căreia este edificată construcţia, precum şi a unei documentaţii cadastrale.
(2) În cazul construcţiilor realizate înainte de intrarea în vigoare a Legii nr. 453/2001 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii şi unele măsuri pentru realizarea locuinţelor, înscrierea se face în baza:
a) autorizaţiei de construire sau, în lipsa acesteia, a certificatului, prin care se atestă informaţiile referitoare la construcţie şi deţinătorul acesteia, conform evidenţelor fiscale sau, după caz, celor din registrul agricol, eliberat de primarul unităţii administrativ-teritoriale unde este amplasată această construcţie;
b) documentaţiei cadastrale."
In consecinta, daca acea modificare a intervenit anterior anului 2001, puteti face actualizarea de date cadastrale in baza unui certificat emis de unitatea administrativ teritoriala unde este amplasata constructia, dupa care apelati la o persoana fizica autorizata sa intocmeasca documentatii cadastrale pentru a va intocmi documentatie de actualizare date cadastrale si ... cam atat. Succes!
Va mutumesc foarte mult domnule Ciprian!
Ares-3, moderator