avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... buna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

buna

Am o intrebare sunt angajat la o firma pe un post ce necesita deplasari multe in tara . De 2 saptamani pe plan familiar nevasta a nascut si cei de la firma vor sa demisionez pe motiv ca nu mai am timp ca inainte sa plec prin tara . Din discutii m-au spus ca desfinteaza postul daca nu plec de buna voie . Ce cale legala exista de discutii cu ei in acest caz .
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:55, 18 Februarie 2009
Va sfatuiesc sa nu va dati demisia sub nici o forma. Daca ei vor sa desfinteze postul e mai bine pentru dumneavoastra. Veti obtine cel putin un salariu compensatoriu si dreptul de a beneficia de somaj (daca ati muncit minim 12 luni in ultimele 24 de luni ) - aceste drepturi nu le obtineti daca va dati demisia.
distrib a scris:

Am o intrebare sunt angajat la o firma pe un post ce necesita deplasari multe in tara . De 2 saptamani pe plan familiar nevasta a nascut si cei de la firma vor sa demisionez pe motiv ca nu mai am timp ca inainte sa plec prin tara . Din discutii m-au spus ca desfinteaza postul daca nu plec de buna voie . Ce cale legala exista de discutii cu ei in acest caz .
multumesc


Singura cale de rezolvare este negocierea.
In situatia dvs, se pare ca angajatorul considera ca nasterea unui copil poate influenta competentele profesionale ale dvs in ceea ce priveste realizarea atributiilor de serviciu. Din punctul meu de vedere , aceasta consideratie este o aberatie.
In aczul in care desfiinteaza postul, veti beneficia de somaj daca indepliniti conditiile prevazute de Legea nr.76/2002 , precum si de acordarea unei compensatii de cel putin un salariu lunar,, in afara drepturilor salariale cuvenite la zi (art.78 alin.1 CCMN)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediere / demisie beatedy beatedy Sunt angajata la o firma de un an si 3 luni. Situatia a inceput sa degenereze, astfel ca s-ar putea sa mi se puna in vedere sa demisionez (acest lucru il stiu ... (vezi toată discuția)
Sait amenintata verbal de angajator pircalabu pircalabu buna! ma numes cornelia. am nevoie de sfaturi.. am fost instintata verbal de angajator ca daca eu nu im-i fac cerere de demisi gaseste el o modalitate de ... (vezi toată discuția)
Intrebare despere salariu compensatoriu!! mosora mosora Acum 2 saptamani mi s-a desfintat postul si am cerut in scris sa mi se plateasca un salariu compensatoriu conform legii. Am facut o cerere in scris la care am ... (vezi toată discuția)