Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... regulament ordine interioara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

regulament ordine interioara

am dreptul la o copie a regulamentului de ordine interioara din cadrul unei societati la care lucrez??? mentionez ca l-am semnat insa nu vor sa imi dea o copie dupa acesta....multumesc.
Da aveti dreptul. Mai mult, din cate stiu eu, sunt obligati sa-l afiseze. Faceti o cerere scrisa prin care le cereti regulamentul.
tenteamaria

Codul muncii prevede:

Art. 243. - (1) Regulamentul intern se aduce la cunostinta salariatilor prin grija angajatorului si isi produce efectele fata de salariati din momentul incunostintarii acestora.
(2) Obligatia de informare a salariatilor cu privire la continutul regulamentului intern trebuie indeplinita de angajator.
(3) Modul concret de informare a fiecarui salariat cu privire la continutul regulamentului intern se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau, dupa caz, prin continutul regulamentului intern.
(4) Regulamentul intern se afiseaza la sediul angajatorului.

Nu vad unde se specifica ca angajatorul trebuie sa dea o copie de pe RI salariatilor. Si daca are 1000 de salariati, face 1000 de copii???
Dragos Stefan, Consultant resurse umane
Se poate elibera o copie de pe reg.intern al angajatorului .. nu exista nicun text de lege care sa interzica asa ceva ...