avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... legea 221 /2008
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

legea 221 /2008

Bună ziua!
Buna ziua,

Sunt institutor si am urmatoarea problema:
In anul scolar 2008/2009, am fost titulara la o scoala.

In anii scolar 2009/2012 am fost detasata in interesul invatamantului.
In scoala in care eram titulara, au actionat in instanta guvernul pt. recuperarea drepturilor salariale cfm. Legii 221/2008, incepand cu anul 2008.
Ei insa nu m/au inscris in tabel si nu mi/au recuperat drepturile salariale.
Am intrebat de ce nu au cerut si pentru mine.
Au spus ca nu eram membru de sindicat si nu mai lucram in aceasta scoala.. Mentionez ca in anul scolar 2008/2009 nimeni nu era membru de sindicat in aceasta scoala. Eu lucrez din anul 2004 si eram membru al sindicatului, numai in acest an nu, fiindca nu era sindicat in aceasta scoala.
In decembrie 2012 am inaintat un proces pe cont propriu. La tribunal mi s/a respins cererea pentru prescriptie.

Intrebarea mea este daca pot sa fac un recurs in acest caz?

Stie cineva de o astfel de situatie in care reclamantului li s/a aprobat cererea?
Pot să dau in judecata pe director, pe secretara si pe sindicalist de neinstiintare si neinteres?
Daca ma poate ajuta cineva, va multumesc frumos!
Cu respect
Katalin

Ultima modificare: Luni, 25 Februarie 2013
katalin31, utilizator
Cel mai recent răspuns: katalin31 , utilizator 21:30, 26 Februarie 2013
Daca vi s-a respins actiunea ca fiind prescrisa, nu prea mai aveti sanse de castig ... decat daca probati in recurs faptul ca actiunea dvs este introdusa in termenul de prescriptie de 3 ani.

Conform art.171 alin.1 C.mun., dreptul la acţiune cu privire la drepturile salariale, precum şi cu privire la daunele rezultate din neexecutarea în totalitate sau în parte a obligaţiilor privind plata salariilor se prescrie în termen de 3 ani de la data la care drepturile respective erau datorate.
Multumesc pentru raspunsul Dumneavoastra.
Sper sa am noroc.
Cu respect Katalin
O seara buna

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare drepturi salariale- legea 221/2008 otaroiu otaroiu Buna ziua, Sunt profesor si am urmatoarea problema: In anul scolar 2008/2009, am functionat la doua scoli, avand baza la o scoala care face parte din ... (vezi toată discuția)
Actiune in instanta_legea 221/2008 macmillan macmillan Buna ziua, va rog sa aveti amabilitatea de a ma informa privind procedura de recuperare a diferentelor salariale potrivit L 221/2008. Prietena mea, cadru ... (vezi toată discuția)
Profesori- drepturi salariale castigate in instante conform l 221/2008 si 330/2009 radgheorghe radgheorghe Sunt profesor de geografie calificat si lucrez in sistemul de invatamant din 01.09.2009. Sunt membru cotizant al sindicatului de la data angajarii si nu am ... (vezi toată discuția)