Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cumparae societate romanesca cu asociat unic strain
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cumparae societate romanesca cu asociat unic strain

Buna ziua,
Am si eu o speta! Doresc sa cumpar o societate romanesca , unde asociat unic este o persoana straina ( german) . Ca si modaliate am hotarat mai intai sa intru cu 50% parti sociale , iar dupa asociatul sa imi cedeze restul de 50% parti sociale. Problema cea mare este ca persoana straina nu poate veni in tara. Ce documente am nevoie sa pot trimite in Gemania pentru a fi semnate in fata unui notar acolo ? Ce doumente am nevoie aici la registrul comertului ?
Trebuiesc facute bilingv , cu 2 coloane?
Cesiunea de parti sociale se poate face si printr-un inscris sub semnatura privata, adica faceti un contract de cesiune de parti sociale si il trimteti spre semnare viitorului asociat ( varianta biligva este cea mai potrivita in acest caz).
Pentru inregistrarea la Oficiul Registrului Comertului a actului de cesiune de parti sociale si a noului act constitutiv aveti nevoie de o procura speciala de la asociatul strain prin care va delega sa faceti aceste inregistrari la Registrul Comertului. Atentie , si noul act constitutiv trebuie semnat de ambii asociati .
Eu cred ca, atunci cand este vorba despre astfel de operatiuni, cea mai indicata este prezenta ambelor parti la sediul societatii.