avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune parti sociale
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune parti sociale

Buna ziua, as dori o informatie in legatura cu cesiunea de parti sociale.
Am o societate care are un asociat unic, acesta vrea sa cedeze toate partile sociale sotiei si el sa nu mai faca parte din societate.
Ce trebuie sa faca?
Care sunt documentele care trebuiesc intocmite?
Cel mai recent răspuns: studnet , utilizator 23:58, 11 Iulie 2013
Acte necesare:
cerere tip
hotarare AGA
actul constitutiv actualizat
contractul de cesiune de parti sociale

Dosarul se depune la Oficiul registrului comertului. Pt. informatii : [ link extern ]
In completare, pentru noul asociat mai aveti nevoie de declaratie - atestata de avocat sau autentificata - privind indeplinirea conditiilor legale pentru detinerea calitatii de asociat unic. Daca vreti sa schimbati si administratorul, de asemenea veti avea nevoie de o declaratie, dar si de specimen de semnatura.
Succes.
Am si eu cateva intrebari referitoare la aceasta procedura de cesiune :
1. Cine trebuie sa semneze cerea de depunere acte la registrul comertului, administratorul sau asociatul care iese? (si ce casuta trebuie bifata acolo, nu am vazut nimic legat de cesiune
2. Decizia asociatului unic, este suficient sa fie semnata de partile implicate sau mai trebuie autentificata la notar?
3. Daca administratorul va prelua din partile sociale, mai este necesar, in etapa a doua specimen de semnatura, declaratie de asociat si declaratie de cetatean strain (in cazul meu), avand in vedere ca le-a facut o data, la infiintarea societatii?
4. Un asociat unic la o firma poate prelua 99% dintr-o alta firma, ambele SRL-uri?
5. Contractul de cesiune trebuie obligatoriu facut la notar/consilier juridic etc?
Buna ziua,

Aici puteti gasi informatii utile referitoare la procedura de cesiune parti sociale: [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cesiune cu probleme Sergiu85 Sergiu85 Am vandut o alimetara cu tot cu firma. Firma neplatitoare de TVA pe minus. Am depus actele pentru cesiune. Acuma cand au iesit actele si trebuie finalizata ... (vezi toată discuția)
Modificare statut srl santiri13 santiri13 Buna ! Am si eu o intrebare scurta ca pe la noi prin Sibiu citi oameni atitea pareri. Vreau sa preiau un srl al tatalui meu si trebuie sa ii schimb asociatul, ... (vezi toată discuția)
Cesiune parti sociale lacrymabubulina lacrymabubulina Ce documente imi trebuie si unde trebuie sa merg sa le depun k sa trec un srl de pe o persoana pe alta? va multumesc (vezi toată discuția)