avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil 1 luna pt tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil 1 luna pt tata

Buna ziua,
Am nascut pe 28 mai 2012 si sunt in CCC 1 an. Sotul nu doreste sa isi ia concediu pentru o luna si nici eu nu vreau sa ma intorc la munca inainte de 20 mai (am ales aceasta data ca sa pot beneficia de stimulent). Daca nu ma intorc acea luna la munca, trebuie sa fac cerere de concediu fara plata la angajator? Daca intru in concediu fara plata, voi mai beneficia de stimulent cand ma intorc?(pe 20 mai)?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Isabelle21 , utilizator 17:45, 27 Februarie 2013
1. Daca sotul nu doreste sa intre cel putin o luna in CCC atunci se reduce CCC al dvs. cu o luna de zile adica pana la 11 luni.

2. - Pentru a beneficia de stimulentul de insertie pana implineste copilul 2 ani trebuie sa reluati activitatea inainte de a implini copilul 11 luni.
- Faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii CIM incepand cu data de 27 aprilie 2013 si cu o copie dupa decizia angajatorului de incetare a suspendarii CIM ca prezentati la primarie unde solicitati stimulentul de insertie.
- Dupa aceea puteti sa solicitati concediu fara plata pentru o perioada, din motive personale, dar pe aceasta perioada vi se va suspenda plata stimulentului de insertie deoarece nu obtineti venituri.
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul clar si promt. Multa sanatate!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revenirea la munca inainte de implinirea celor 2 ani optati pt ccc! denisa25 denisa25 Buna ziua! Am nascut in data de 19 .10.2012. Am optat pentru 2 ani la CCC. Ar trebui sa ma intorc la munca in data de 19 .09.2014.sunt nevoita sa ma ... (vezi toată discuția)
Cum sa procedez sa primesc stimulentul de insertie? florinonly florinonly Buna ziua, Va rog sa imi comunicati cand pot sa ma intorc incampul muncii pentru a beneficia de stimuletul de intoarcere din concediul crestere ingrijire ... (vezi toată discuția)
Concediu pentru cresterea copilului Rusu_Mihaela_91 Rusu_Mihaela_91 Buna ziua.am o intrebare,pe 10.08.2014 copilul meu face 1anisor si vreau sa ma intorc la munca,mentionez ca acum 1 an cand am depus dosarul am ales sa stau ... (vezi toată discuția)