Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Fila CEC fara disponibil in cont
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Fila CEC fara disponibil in cont

Am lasat o fila cec ca garantie unui colaborator iar acum ii datorez o suma de bani pe care nu o am...el m-a anuntat ca baga fila CEC pentru a isi recupera datoria. Daca eu nu am bani in cont care sunt consecintele?
consencintze....intrare in CIP , pentru incindente grave in banca !

mai nasol este daca ai avalizat in nume propriu acea fila.....poate in lamuresti sa nu bage cec-ul in banca , si ii oferi altul cu o alta scadentza , asta numai daca stii sigur ca vei avea sold disponibil.....sau... de plata cash , nu cred ca putem discuta !!!!
Emiterea unei file CEC fara disponibil in banca reprezinta infractiune si se pedepseste conform art. 84 din legea nr. 59/1934 cu amenda sau inchisoare.
Am lasat fila CEC ca o garantie fara a preciza vreo suma sau scadenta...e doar completat insa fara suma..Bani au fost in cont insa in perioada curenta nu prea.
blecota, utilizator
La emiterea unei file CEC dumneavoastra trebuie sa va asigurati ca aveti disponibil in banca. Asa prevede legea. Cum ati procedat dumneavoastra nu este corect.
PAi aveam sume de bani in cont la vremea aceea dar acum nu mai am....Fila nu are o scadenta anume...