Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... b.o. garantie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

b.o. garantie

Buna ziua. Am o nelamurire. O cunostinta apropiata este administrator unic la un srl, obiect de activitate transporturi rutiere. Are o factura neachitata la un furnizor, cu care are contract de prestari, in valoare de aproximativ 30000 ron. La incheierea contractului dintre cele 2 parti, a fost lasat un B.O. garantie, fara sa fie completata suma sau data scadentei. Datorita unor probleme financiare societatea nu a putut efectua plata integrala a datoriei. La vanzarea unui bun al firmei societatea a primit pentru suma care trebuia sa o incaseze o fila cec in valoare de 17000 ron, care a girat-o firmei colaboratoare (adica la data scadentei dupa introducerea filei cec urma sa isi incaseze banii firma colaboratoare). De aici incep problemele. Firma nu introduce fila cec nici la termen nici dupa termen. Introduce B.o. lasat garantie de colaborator cu o suma nejustificabila adica aproximativ 110000 lei la banca (firma nu are disponibil in cont) si angajeaza un executor judecatoresc in recuperarea banilor. Mentionez inca o data ca datoria totala e de aprox 30000 ron, suma ce rezulta din contabilitate echivalent al facturii neachitate. Pentru bunul vandut, societatea cunostiintei isi incaseaza suma integral, dar datorita blocarii contului de catre ANAF banii se vireaza direct la ei. Astfel datoria catre furnizor ramane tot neachitata. La unul dintre procese i s-a spus cunostintei ca datoria care o are catre furnizor in mod normal nu ar mai fi 30000 ron, ci 30000 ron -17000 ron fila cec garantie, adica 13000 ron. Furnizorul trimite instiintare catre toate bancile posibile din Romania pentru recuperarea creantei si incearca sa isi recupereze banii si prin executarea bunurilor mobile pe care le detine societatea cunostintei. Dar pentru aceste bunuri exista un contract de vanzare cumparare cu o alta societate, deoarece cunostinta incearca sa vanda bunurile pentru a si achita datoria. Exista si o factura emisa catre aceasta firma neachitata dar care nu reprezinta in totalitate valoare bunurilor-----dar exista contractul de vanzare cumparare pentru restul sumei.
Se apeleaza si la conturile personale unde nu exista disponibil precum si la bunurile personale (o masina pe care de fapt nu era proprietar), in concluzie bunuri personale 0, disponibil in cont personal 0, procesele continua. Ceea ce nu intelege acesta cunostiinta-- de ce este obligata sa plateasa o suma mult mai mare pe care nu o datoreaza, atata timp cat nu i s-au facturat penalizari, are facturi emise pe suma de aprox 30000 ron , i-a oferit garantie o fila cec pe care furnizorul nu a introdus-o. Acum furnizorul il instiinteaza pe cel care cumpara bunurile firmei ca suma care o va plati pentru acestea va fi virata in contul executorului, precum si pe cel care a emis fila cec lasata garantie de cunostinta aceasta furnizorului.
Vrem si noi niste pareri:
1. Cum poate sa fie obligat sa plateasca suma inscrisa pe B.O. lasat garantie-contestat, suma nejustificabila?
2. Ce efecte mai poate sa aiba fila CEC emisa lasata garantie furnizorului, daca acesta a achitat integral suma care s-a virat in contul firmei cunostiintei si daca acesta ar mai putea fi obligat sa platesca suma de pe fila? (data scadenti era in luna martie 2009)
3. Cunostiinta crede ca se vorbeste deja de un abuz si nici macar nu mai intelege ce suma ar trebui sa plateasca sa se finalizeze neintelegerea.

Mentionez urmatoarele: cunostinta are angajat un avocat care si-a dat silinta din toate punctele de vedere posibile, dar vrea sa stie si alte pareri.
Va multumesc si sper ca parerile dumneavoastra sa ii fie de folos.
O zi buna.

1) in contract este stipulat ca se va lasa ca garantie BO?.....cum a calculat furnizorul o suma care este nejustificabila?
Din cate ati precizat , exista doar contractul de prestari servicii cu valoare de aproximativ 30.000 lei....exista un BO ca garantie , in cazul in care nu se plateste la data scadenta!!!....
numai ca fila de CEC nu reprezinta o garantie a platii ci pe baza unui proces verbal , datoria s-a diminuat cu 17.ooo lei...Nu este vina nimanui ca furnizorul nu introdus fila de CEC la timp...Se mai poate discuta cu societatea care emis fila de CEC sa va emita alta.
3) Abuz se numeste?...l-as incadra in fals direct.Din moment ce eu am un contract cu o suma fixa , cum e posibil sa-mi trec eu o alta suma .Ca un exemplu,,,daca furnizorul girma mai departe BO cu suma nejustificata , din contul Dmv se tragea toata suma ...
As vrea sa citesc si eu contractul....daca doriti , mi-l puteti trimite pe adresa mea de email.
anca.m a scris:

Introduce B.o. lasat garantie de colaborator cu o suma nejustificabila adica aproximativ 110000 lei la banca (firma nu are disponibil in cont) si angajeaza un executor judecatoresc in recuperarea banilor. Mentionez inca o data ca datoria totala e de aprox 30000 ron, suma ce rezulta din contabilitate echivalent al facturii neachitate.

Se apeleaza si la conturile personale unde nu exista disponibil precum si la bunurile personale (o masina pe care de fapt nu era proprietar), in concluzie bunuri personale 0, disponibil in cont personal 0, procesele continua.

Aceste 2 situatii nu prea le inteleg, si sa va explic si de ce :
1. B.O.-ul pentru a putea fi executat trebuia investit cu formula executorie si inceputa executarea, executare la care debitorul putea sau ma rog trebuia sa faca contestatie la executare si putea sa faca dovada valorii debitului care care de 30.000, nu suma inscrisa bilet .......lucru care din ceea ce spuneti se putea face destul de usor cu contractul si facturile :stunned:
2. Cunostinta d-v respectiv , admin a avalizat BO, pentru ca creditorul sa se indrepte impotriva lui si a bunurilor sale ????????
1.B.O. lasat garantie nu a avut completat pe el nici suma nici data scadentei in momentul predarii dar a fost avalizat de administrator. aceasta a fost investit, nu a existat disponibil in contul bancar si s-a apelat la un executor din partea creditorului. S-a facut dovada datoriei prin facturile emise de catre firma creditor. pe contractul de furnizare servicii (combustibili mai precis) nu era specificata o suma- suma reprezinta valoarea ultimelor 2-3 facturi neachitate. Deci, s-a dovedit ca suma nu este justificabila, nu exista nici factura pentru calcul penalitati si chiar daca ar exista nu ar putea ajunge la suma respectiva, dar totusi se insista cu popriri pe conturi curente si viitoare si sechestrare de bunuri personale.
2. Fila cec care a emis-o firma XXX catre aceasta cunostinta a mea (firma AAA), a fost girata firmei YYY furnizor de servicii catre AAA. Firma YYY nu a depus cec -ul in banca la termenul stabilit si nici dupa termen, nu a luat legatura cu firma AAA (cunostinta) si nici cu firma XXX. Dupa 2 luni de la termenul scadent al filei cec girate, datorita opriri pe contul firmei AAA de catre ANAF, pentru a evita orice problema firma XXX a achitat integral suma facturii (valoare in care era inclusa si suma de pe fila cec girata catre YYY). E aici e problema, firma XXX mai poate fi atacata de catre firma YYY? Firma XXX in momentul de fata nu are datorii catre firma AAA, deci nu o sa mai emita o alta fila cec pentru ca firma YYY nu si-a introdus la timp fila.
3. AAA s-a gandit doar la un abuz sau la o incercare de intimidare, dar probabil ca daca se va continua tot asa o sa deschida un proces impotriva acestui fapt..........

P.S.
Referitor la contractul de prestarii serivicii, o sa iau legatura cu administratorul firmei si daca o sa fie deaccord o sa il trimit pe mail.
Va multumesc mult pentru interes.