Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare societate cu asociat pers fizica straina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare societate cu asociat pers fizica straina

Speta:
Societate inregistrata in Romania cu unic asociat pers fizica straina din UE.
Societatea are in patrimoniu un teren; Prin hotarare irevocabila se dispune dizolvarea societatii.
Ce se intampla cu terenul din patrimoniul societatii avand in vedere ca asociatul nu are calitatea de cetatean roman ?
Interesanta intrebare, sunt curios si eu ce - o sa faca judecatorul cand va redacta hotararea de radiere.
In urma ramineii irevocabile a hotaririi judcatoresti d dizolvare persoana juridica intra in lichidare. Vedeti in acest sens prevederile de la art. 237 din Legea 31 coroborate cu cele din Legea nr. 312/2005.
Intrebarea nu era legata de procedura de dizolvare / radiere CI in legatura cu terenul care exista in patrimoniul firmei si care nu va putea fi trecut in patrimoniul persoanei fizice asociat non cetatean al Romaniei.