avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Dizolvare societate cu asociat pers fizica straina
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Dizolvare societate cu asociat pers fizica straina

Speta:
Societate inregistrata in Romania cu unic asociat pers fizica straina din UE.
Societatea are in patrimoniu un teren; Prin hotarare irevocabila se dispune dizolvarea societatii.
Ce se intampla cu terenul din patrimoniul societatii avand in vedere ca asociatul nu are calitatea de cetatean roman ?
Cel mai recent răspuns: Andrei Koszti , Avocat 12:49, 21 Februarie 2009
Interesanta intrebare, sunt curios si eu ce - o sa faca judecatorul cand va redacta hotararea de radiere.
In urma ramineii irevocabile a hotaririi judcatoresti d dizolvare persoana juridica intra in lichidare. Vedeti in acest sens prevederile de la art. 237 din Legea 31 coroborate cu cele din Legea nr. 312/2005.
Intrebarea nu era legata de procedura de dizolvare / radiere CI in legatura cu terenul care exista in patrimoniul firmei si care nu va putea fi trecut in patrimoniul persoanei fizice asociat non cetatean al Romaniei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren - asociat unic strain CorinaRR CorinaRR Buna ziua, Am o intrebare legata de un SRL. Acest SRL a fost dizolvat - potrivit Registrului Comertului acest SRL se afla in stare de dizolvare judiciara ... (vezi toată discuția)
Lichidare societate cu teren in patrimoniu cributi cributi Buna si bine v-am gasit. Sunt un proaspat utilizator asa ca implor ingaduinta. Intrebarea mea ar fi : intentionez sa incep procedura dizolvarii voluntare ... (vezi toată discuția)
Intabulare Alexandra-Ancuta Alexandra-Ancuta Dragi prieteni, Va rog frumos sa ma ajutati cu opiniile/raspunsurile voastre in privinta urmatorului caz concret : 1. Societate aflata in ... (vezi toată discuția)