Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

intabulare

Se poate intabula casa şi terenul ce ar trebui să mostenim cu declaratiile de acceptare a mostenirii făcut la notar sau cu certificat de calitate de moştenitor sau doar cu certificatul de moştenitor propriu zis
cu certificatul de mostenitor propriu-zis. Declararia nu este un act translativ de proprietate si data in acdrul dezbaterii succesorale nu atesta decat ca ati acceptat mostenirea. Certificatul de calitate atesta doar numarul si calitatea mostenitorilor precum si cotele acestora din mostenire fara a se vorbi de masa succesorala. Prin suplimentarea certificatului de calitate se aduc bunuri la masa succesorala.