avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... perioada cotizare pt. pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

perioada cotizare pt. pensie

Am o situatie aparte. o persoana are trecuta in carnetul de munca perioada 12.05.1992-18.03.1996 ca fiind lucrata la o firma dizolvata fara lichidare in 2001,
Cei de la casa de pensii nu vor sa o ia in calcul deoarece nu are viza ITM-ului. ce se poate face?#-o
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:09, 20 Mai 2013
In perioada aceea nu exista ITM.
Imi cer scuze , dar raspunsul primit de la d-ul consultant resurse nu este chiar de bun simt .
Bine inteles ca atunci nu exista I.T.M , dar existau directiile judetene de pensii ( pensii de stat si pensii pentru agricultura ) . Daca perioada lucrata este inregistrata in cartea de munca fie de inspectorul de la Directia Muncii , fie de olta persoana specializata si acreditata de directia muncii , vechimea trebuie luata in calcul .
mahalean a scris:

Imi cer scuze , dar raspunsul primit de la d-ul consultant resurse nu este chiar de bun simt .


1. Puteati sa ziceti ca este incorect sau incomplet dar nu lipsit de bun simt (!?).

2. Directiile judetene de pensii nu se ocupau cu inregistrarea in carnete de munca.

3. Inregistrarile in carnetele de munca se faceau de catre angajator prin personalul calificat din unitate.


Multumesc pentru raspuns.
Problema e ca cei de la Casa de pensii nu vor sa o ia in considerare
Din nou eroare domnule Valeriu . Societatile comerciale care aveau un anumit numar de angajati ( cred ca peste sapte ) , " puteau opta sa tina cartile de munca la societate " daca aveau personal calificat in acest sens , in rest acestea se detineau de directiile judetene de munca .
Va spune acest lucru un fost angajat al directiei de munca .
Cu tot respectul .

Alte discuții în legătură

Completare carnet munca devil_advocate devil_advocate Va propun urmatoarea speta: Un angajat a fost concediat de la angajatorul X si ulterior instanta a anulat decizia de concediere, a dispus reintegrarea si a ... (vezi toată discuția)
Viza itm in cartea de munca Dimofte Sarolta Dimofte Sarolta In decizia de respingere pensiei se mentioneaza :perioada de 01.o2.1996-07.06.1996 nu a fost valorificata intrucit nu prezinta viza I.T.M. Mentionez,ca ... (vezi toată discuția)
Intocmirea carnetelor de munca retroactiv enticing enticing Buna ziua, Revin cu o mai veche problema, larg dezbatuta si totusi inca neelucidata (atat pentru mine cat si pentru altii), acea a intocmirii carnetelor de ... (vezi toată discuția)