Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua ma numesc Costin si am si eu o problema. in 2011 am facut un credit de 2000 ron si am platit ratele pana in aprilie 2012,iar acum am primit o somatie de la biroul executorului judecatoresc pentru executare silita de bunuri.mentionez ca sunt angajat ca insotitor.daca se poate sa ma invete si pe mine cineva cum sa procedez sa rezolv problema pe cale amiabila.va multumec anticipat!!:">
Solutia amiabila este sa platiti ratele restante, eventual incheiat un acord de plata esalonata a acestora.
Cu cine trebuie sa iau legatura cu banca sau cu executorul? Multumesc pentru raspuns!
Sunteti in faza executarii silite, asadar luati legatura cu executorul judecatoresc.
VA MULTUMESC!!
Contrar a ceea ce va spune dnul Huzum, eu va spun ca o intelegere nu o puteti face decat cu creditorul, nicidecum cu executorul. Executorul este doar mandatat sa efectueze executarea silita, iar principiul disponibilitatii, ce guverneaza inclusiv aceasta faza a procesului civil, ii confera creditorului apanajul de a aproba sau nu o cerere a debitorului privind esalonarea creantei bancii.
99,999 % va garantez ca executorul va v-a trimite la banca. ;)