Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... card de cumparaturi/credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

card de cumparaturi/credit

Am avut un card de cumparaturi,la una din bancile din Romania,destul de cunoscuta,initial cu o limita de credit de 3300 lei,ulterior,fara a fi instiintat,cu o limita de 5500 lei.
Datorita problemelor aparute odata cu taierea salariilor,in 2010,avand si alte rate in curs,acest card nu l-am mai putut tine la zi,ajungandu-se,ca in cursul anului 2013,banca sa cedeze drepturile creantei unei societati de recuperatori,care bineinteles,m-au contactat in vederea negocierilor,insa in sensul de a-si recupera intreaga suma,nicidecum sa accepte o plata esalonata din partea mea.Mentionez ca in momentul in care banca a cedat creanta catre recuperatori,eu reusisem sa achit aproximativ 1300-1400 lei,din datorie,acesti bani nemaifiind luati in calcul .
In momentul in care va scriu aceste randuri,tocmai ce am terminat de citit o somatie de la un birou de executori judecatoresti,prin care sunt somat sa achit intreaga suma de aproximativ 7000 lei,in 48 de ore!am incercat sa iau legatura cu reprezentantii acestora,insa la numarul de telefon,nu se poate apela!
Intrebare: care sunt urmatorii pasi de facut din partea executorilor si ce pot face eu,in aceasta situatie?!
Puteti depune contestatie la executare in 15 zile de la primirea somatiei, sa contestati suma pretinsa, insa trebuie sa stiti ca pt neplata la timp vi se calculeaza penalitati cf contractului, banii depusi au fost luati in calcul insa suma datorata tot creste si va mai creste.
Prin executare silita, vi se infiinteaza poprire pe 1/3 din salariu.