Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... doua pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

doua pensii

Mama mea are o pensie de urmas din 1994 si din 1999 are si pensie de agricultor, este corect cu doua pensii?Drepturile sunt stabilite inainte de 01.04.2001.
teodorescu875, utilizator
In sistemul public de pensii nu se poate beneficia decat de o singura pensie.
multumesc de raspuns.
cred ca in aceasta situatie sunt multe persoane si care sunt consecintele?
1. Nu exista persoane care sa beneficieze de doua pensii de la sistemul public.

2. Sa nu confundati pensia de orice fel cu indemnizatia de handicap care nu se plateste de catre Casa de Pensii si se poate cumula cu o pensie.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane