avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1731 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... doua pensii
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

doua pensii

Mama mea are o pensie de urmas din 1994 si din 1999 are si pensie de agricultor, este corect cu doua pensii?Drepturile sunt stabilite inainte de 01.04.2001.
Ultima modificare: Miercuri, 27 Februarie 2013
teodorescu875, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:49, 1 Martie 2013
In sistemul public de pensii nu se poate beneficia decat de o singura pensie.
multumesc de raspuns.
cred ca in aceasta situatie sunt multe persoane si care sunt consecintele?
1. Nu exista persoane care sa beneficieze de doua pensii de la sistemul public.

2. Sa nu confundati pensia de orice fel cu indemnizatia de handicap care nu se plateste de catre Casa de Pensii si se poate cumula cu o pensie.
Ultima modificare: Vineri, 1 Martie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie urmas si pensie cap Mariana Neacsu Mariana Neacsu Buna ziua, Mama mea a primit pensie de urmas din 1996 si pensie CAP din 1997. In ianuarie 2017, a primit decizie prin care i se solicita sa restituie suma ... (vezi toată discuția)
Cumulare pensie de urmas cu indemnizatoe cf. og 105/1999 ietim ietim Pana acum o luna, mama mea a beneficiat de indemnizatie acordata cf. OG. 105/1999 fiind persecutata etnic. Ea nu a beneficiat de nici o alta forma de venituri. ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas+pensie agricultor Andrusceac Paunel Andrusceac Paunel Mama mea primeste pensie de urmas-din sistemul public si pensie proprie de agricultor.Este legal ,ca nu prea am chef sa fie recuperate eventuale drepturi ... (vezi toată discuția)