Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIE URMAS+PENSIE AGRICULTOR
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIE URMAS+PENSIE AGRICULTOR

Mama mea primeste pensie de urmas-din sistemul public si
pensie proprie de agricultor.Este legal ,ca nu prea am chef sa fie recuperate eventuale drepturi necuvenite de la mine ? (Sa fie sanatoasa)
Nu, si pensia pentru agricultori este, din 01.04.2001, pensie echivalata celor din sistemul public. Or, in sistemul public nimeni nu poate fi beneficiarul a doua categorii de pensie.

Art. 180 - Legea nr. 19/2000
"La data intrarii in vigoare a prezentei legi, (....) pensiile de asigurari sociale pentru agricultori, stabilite pe baza legislatiei anterioare (...) devin pensii in intelesul prezentei legi."

Consilier juridic,
Gabriela Pintea