Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... o persoana poate beneficia si de pensie de urmas si de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

o persoana poate beneficia si de pensie de urmas si de pensie de agricultor?

in data de 10.04.2002 soacra mea a primit pensia de urmas[inainte avea pensia de agricultor],dar a trebuit sa renunte la pensia de cap.A lucrat 14 ani la cap prin decizia de pensionare.In aceeasta situatie ,unele pensionare de urmas au primit si pensia lor de cap.Solutia la aceasta problema.
Incepand cu 01.04.2001, data intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000, pensiile de asigurari sociale pentru agricultori au devenit "pensii in intelesul prezentei legi" (art. 180, alin. 1 din acest act normativ). In sistemul public de pensii nimeni nu poate beneficia de doua sau mai multe categorii de pensie.

De altfel, art. 74 din Legea nr. 19/2000 reglementeaza posibilitatea de a opta pentru cea mai avantajoasa dintre pensii: "Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie."

Nu stiu ce solutie cautati dar nu este legal ca o persoana sa beneficieze de ambele categorii de pensie.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea